Trafikuppehåll 7/1–20/1 2022 p.g.a. dockning. M/S Eckerö trafikerar enligt ordinarie tidtabell igen fr.o.m. 21/1 2022.Läs mer
Som följd av rådande pandemiläge publicerar vi den 18/1 information om hur anslutningsbussarna kommer att trafikera. Våra anslutningsbussar är därför inte bokningsbara i dagsläget.Läs mer
img illustreradbuss vit

Bålsta/Sigtuna/Märsta Knivsta

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 100:– vid webbokning, telefonbokning 120:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 100:– /person

Njut av en skön dag på Ålands hav med milsvid havsutsikt. Till färjan åker du enkelt och bekvämt med någon av våra anslutningsbussar. Ombord på M/S Eckerö kan du njuta av god mat, shopping, underhållning och den friska havsluften. Båtresan med M/S Eckerö tar endast 2 timmar enkel väg.

Bussen kan förhandsbokas fram till kl. 09.00 på avresedagen till båtavgång kl. 15.00 och senast kl. 20.00 dagen före avresa till båtens avgång kl. 10.00.

Buss från Bålsta

Båtavgång 10.00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Bålsta, Talltorpsskolan ons 06.50 17.35
Sigtuna busstorget (Prästgatan) ons 07.30 16.55
Märsta Station hpl G ons 07.40 16.45
Knivsta centrum, busstation ons 07.55 16.30
Knivsta bussterminal AR/E4 ons 08.00 16.25
Gunsta skolslinga ons 08.20 16.05
Länna skolslinga ons 08.30 15.55
Almunge skola ons 08.35 15.50
Knutby Kyrka ons 08.50 15.35
Burvik hpl Norrängevägen ons 08.55 15.30
Edsbro centrum ons 09.00 15.25
Skebobruk (intill Skebobruks Plåtslageri) ons 09.05 15.20

Båtavgång 15.00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Bålsta, Talltorpsskolan lör 11.50 22.35
Sigtuna busstorget (Prästgatan) lör 12.30 21.55
Märsta Station hpl G lör 12.40 21.45
Knivsta centrum, busstation lör 12.55 21.30
Knivsta bussterminal AR/E4 lör 13.00 21.25
Gunsta skolslinga lör 13.20 21.05
Länna skolslinga lör 13.30 20.55
Almunge skola lör 13.35 20.50
Knutby Kyrka lör 13.50 20.35
Burvik hpl Norrängevägen lör 13.55 20.30
Edsbro centrum lör 14.00 20.25
Skebobruk (intill Skebobruks Plåtslageri) lör 14.05 20.20

Bussresan måste förhandsbokas. Kom till hållplatsen som du har bokat minst 10 minuter innan bussens avgångstid. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

img mseckero carte

Mat och dryck

Börja resan med att äta riktigt gott i någon av våra restauranger ombord på M/S Eckerö. Menyerna ombord återspeglas alltid av…

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
img taxfree varm

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer