Helgen 24-26/9 kan det resa många hundar med oss pga. hundutställning på Åland.Läs mer
M/S Eckerö trafikerar enligt ordinarie tidtabell. För aktuell information gällande resande under pandemin,klicka här
img illustreradbuss vit

Borlänge/Fagersta/Avesta

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 80:– vid webbokning, telefonbokning 110:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 80:– /person

Äntligen! Nu startar vi upp busstrafiken igen från Borlänge med trafikstart fredagen den 24 september och Fagersta med trafikstart lördagen den 25 september.

Bussen kan förhandsbokas fram till kl. 09.00 på avresedagen till båtavgång kl. 15.00 och senast kl. 20.00 dagen före avresa till båtens avgång kl. 10.00.

Buss från Fagersta/Borlänge

Båtavgång 10.00, Fagersta och Avesta

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Fagersta busstation vid Lidl ons, lö 05.30 17.55
Norberg busstation ons, lö 05.50 17.40
Avesta busstation ons, lö 06.05 17.25
Sala Järnvägsstation Hållplats A ons, lö 06.45 16.50
Heby vid OKQ8 ons, lö 07.00 16.35
Morgongåva järnvägsstation ons, lö 07.10 16.25
Vittinge Kiosk ons, lö 07.12 16.24
Knutbo hpl ons, lö 07.15 16.23
Järlåsa butiken ons, lö 07.18 16.22

Tiderna är cirkatider beroende på trafikintensitet, väglag etc. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

Båtavgång 15.00, Borlänge

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Borlänge busstation gate 8 fre 10.05 24.00
Säter Busstorget fre 10.30 23.40
Hedemora hpl Gussarvsgatan fre 10.45 23.25
Avesta busstation fre 11.05 23.00
Sala Järnvägsstation Hållplats A fre 11.45 22.20
Heby vid OKQ8 fre 12.05 22.05
Morgongåva järnvägsstation fre 12.15 21.55
Vittinge Kiosk fre 12.17 21.54
Knutbo hpl fre 12.20 21.53
Järlåsa butiken fre 12.23 21.52

Kom till hållplatsen minst 10 minuter innan bussens avgångstid. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

img taxfree gerd kirsti

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
Viltbord

Stort viltbord

Höstens populära viltbord ombord på M/S Eckerö står uppdukat 24/9–18/11 2021. Njut av alla goda rätter som våra kockar skapat av…

Webbpris 340:– /person
Läs mer