Trafikuppehåll 7/1–20/1 2022 p.g.a. dockning. M/S Eckerö trafikerar enligt ordinarie tidtabell igen fr.o.m. 21/1 2022.Läs mer
Som följd av rådande pandemiläge publicerar vi den 18/1 information om hur anslutningsbussarna kommer att trafikera. Våra anslutningsbussar är därför inte bokningsbara i dagsläget.Läs mer
img illustreradbuss vit

Borlänge/Fagersta/Avesta

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 100:– vid webbokning, telefonbokning 120:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 100:– /person

Njut av en skön dag på Ålands hav med milsvid havsutsikt. Till färjan åker du enkelt och bekvämt med någon av våra anslutningsbussar. Ombord på M/S Eckerö kan du njuta av god mat, shopping, underhållning och den friska havsluften. Båtresan med M/S Eckerö tar endast 2 timmar enkel väg.

Bussen kan förhandsbokas fram till kl. 09.00 på avresedagen till båtavgång kl. 15.00 och senast kl. 20.00 dagen före avresa till båtens avgång kl. 10.00.

Buss från Fagersta/Borlänge

Båtavgång 10.00, Fagersta och Avesta

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Fagersta busstation vid Lidl ons, lö 05.30 17.55
Norberg busstation ons, lö 05.50 17.40
Avesta busstation ons, lö 06.05 17.25
Sala Järnvägsstation Hållplats A ons, lö 06.45 16.50
Heby vid OKQ8 ons, lö 07.00 16.35
Morgongåva järnvägsstation ons, lö 07.10 16.25
Vittinge Kiosk ons, lö 07.12 16.24
Knutbo hpl ons, lö 07.15 16.23
Järlåsa butiken ons, lö 07.18 16.22

Båtavgång 15.00, Borlänge

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Borlänge busstation gate 8 fre 10.05 24.00
Säter Busstorget fre 10.30 23.40
Hedemora hpl Gussarvsgatan fre 10.45 23.25
Avesta busstation fre 11.05 23.00
Sala Järnvägsstation Hållplats A fre 11.45 22.20
Heby vid OKQ8 fre 12.05 22.05
Morgongåva järnvägsstation fre 12.15 21.55
Vittinge Kiosk fre 12.17 21.54
Knutbo hpl fre 12.20 21.53
Järlåsa butiken fre 12.23 21.52

Bussresan måste förhandsbokas. Kom till hållplatsen som du har bokat minst 10 minuter innan bussens avgångstid. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

img taxfree varm

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
img mseckero carte

Mat och dryck

Börja resan med att äta riktigt gott i någon av våra restauranger ombord på M/S Eckerö. Menyerna ombord återspeglas alltid av…

Läs mer