Inställda avgångar med M/S Eckerö lördag 6 mars samt söndag 7 mars.Läs mer här!
Vi trafikerar enligt ordinarie tidtabell. För aktuell information gällande resande under pandemin,klicka här!
Stockholm/Norrtälje

Stockholm/Norrtälje

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 80:– vid webbokning, telefonbokning 110:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 80:– /person

Välkommen med på en härlig dagskryssning över Ålands hav. Ombord på M/S Eckerö kan du njuta av god mat, shopping och förstås den fantastiska havsutsikten och friska luften. Båtresan med M/S Eckerö tar endast 2 timmar enkel väg.

Du kan boka din resa från Stockholm och Norrtälje fram till 4 timmar innan båtavgång.

Buss från Stockholm och Norrtälje

Båtavgång 10.00
Trafikeras alla dagar

Avgångsplats Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Cityterminalen (se infotavla för aktuell gate) 07.30 16.45
Danderyd busstation, hpl G 07.40 16.20
Roslags Näsby trafikplats 07.45 16.05
Brottby trafikplats 07.55 15.50
Campus Roslagen 08.20 15.30
Norrtälje busstation hpl A 08.25 15.25
Väster Knutby 08.27 15.23
Svanberga pizzeria 08.35 15.10
Söderbykarl kyrka 08.40 15.05
Älmsta busstation hpl C 08.55 15.00

Båtavgång 15.00
Trafikeras alla dagar

Avgångsplats Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Cityterminalen (se infotavla för aktuell gate) 12.30 21.30
Danderyd busstation hpl G 12.40 21.15
Roslags Näsby trafikplats 12.45 21.05
Brottby trafikplats 12.55 20.50
Campus Roslagen 13.20 20.30
Norrtälje busstation hpl A 13.25 20.25
Väster Knutby 13.27 20.23
Svanberga pizzeria 13.35 20.10
Söderbykarl kyrka 13.40 20.05
Älmsta busstation hpl C 13.55 20.00

Båtavgång 20.00
Trafikeras torsdag–söndag

Avgångsplats Avgångstid *Hemma (Obs! cirkatider)
Cityterminalen (se infotavla för aktuell gate 17.30 11.15
Danderyd busstation hpl G 17.40 11.05
Roslags Näsby trafikplats 17.45 10.55
Brottby trafikplats 17.55 10.40
Campus Roslagen 18.20 10.15
Norrtälje busstation hpl A 18.25 10.10
Väster Knutby 18.27 10.08
Svanberga pizzeria 18.35 10.00
Söderbykarl kyrka 18.40 09.55
Älmsta busstation hpl C 18.55 09.50

OBS! Tiderna är cirkatider och är väldigt beroende på trafikintensitet, tid på dagen, väglag etc. Bussen transporterar exklusivt gäster som reser med M/S Eckerö. På sträckan Stockholm-Grisslehamn är endast påstigning tillåten och på sträckan Grisslehamn-Stockholm endast avstigning.
*På 20.00-turen stannar båten på Åland. Retur nästa dag.

img perfume malle

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
img rospiggen biff

Restaurang Rospiggen

Utsökta menyer med säsongens råvaror som grund och viner som noga valts ut för att lyfta varje rätt. Vår à la carterestaurang är…

Läs mer