Trafikuppehåll 7/1–20/1 2022 p.g.a. dockning. M/S Eckerö trafikerar enligt ordinarie tidtabell igen fr.o.m. 21/1 2022.Läs mer
Som följd av rådande pandemiläge publicerar vi den 18/1 information om hur anslutningsbussarna kommer att trafikera. Våra anslutningsbussar är därför inte bokningsbara i dagsläget.Läs mer
img illustreradbuss vit

Stockholm/Norrtälje

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 100:– vid webbokning, telefonbokning 120:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 100:– /person

Njut av en skön dag på Ålands hav med milsvid havsutsikt. Till färjan åker du enkelt och bekvämt med någon av våra anslutningsbussar. Ombord på M/S Eckerö kan du njuta av god mat, shopping, underhållning och den friska havsluften. Båtresan med M/S Eckerö tar endast 2 timmar enkel väg.

Du kan boka din resa från Stockholm och Norrtälje fram till 4 timmar innan båtavgång.

Buss från Stockholm och Norrtälje

Båtavgång 10.00
Trafikeras alla dagar

Avgångsplats Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Cityterminalen (se infotavla för aktuell gate) 07.30 16.45
Danderyd busstation, hpl G 07.40 16.20
Roslags Näsby trafikplats 07.45 16.05
NY! Arninge station 07.50 15.55
Brottby trafikplats 07.55 15.50
Campus Roslagen 08.20 15.30
Norrtälje busstation hpl A 08.25 15.25
Väster Knutby 08.27 15.23
Svanberga pizzeria 08.35 15.10
Söderbykarl kyrka 08.40 15.05
Älmsta busstation hpl C 08.55 15.00

Båtavgång 15.00
Trafikeras alla dagar

Avgångsplats Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Cityterminalen (se infotavla för aktuell gate) 12.30 21.30
Danderyd busstation hpl G 12.40 21.15
Roslags Näsby trafikplats 12.45 21.05
NY! Arninge station 12.50 20.55
Brottby trafikplats 12.55 20.50
Campus Roslagen 13.20 20.30
Norrtälje busstation hpl A 13.25 20.25
Väster Knutby 13.27 20.23
Svanberga pizzeria 13.35 20.10
Söderbykarl kyrka 13.40 20.05
Älmsta busstation hpl C 13.55 20.00

Båtavgång 20.00
Trafikeras torsdag–söndag

Avgångsplats Avgångstid *Hemma (Obs! cirkatider)
Cityterminalen (se infotavla för aktuell gate 17.30 11.15
Danderyd busstation hpl G 17.40 11.05
Roslags Näsby trafikplats 17.45 10.55
NY! Arninge station 17.50 10.45
Brottby trafikplats 17.55 10.40
Campus Roslagen 18.20 10.15
Norrtälje busstation hpl A 18.25 10.10
Väster Knutby 18.27 10.08
Svanberga pizzeria 18.35 10.00
Söderbykarl kyrka 18.40 09.55
Älmsta busstation hpl C 18.55 09.50

Bussresan måste förhandsbokas. Kom till hållplatsen som du har bokat minst 10 minuter innan bussens avgångstid. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.
På 20.00-turen stannar båten på Åland. Retur nästa dag.

På 20.00-turen stannar båten på Åland. Retur nästa dag.

img mseckero carte

Mat och dryck

Börja resan med att äta riktigt gott i någon av våra restauranger ombord på M/S Eckerö. Menyerna ombord återspeglas alltid av…

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
img taxfree varm

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer