Inställda avgångar med M/S Eckerö lördag 6 mars samt söndag 7 mars.Läs mer här!
Vi trafikerar enligt ordinarie tidtabell. För aktuell information gällande resande under pandemin,klicka här!
Uppsala

Uppsala

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 80:– vid webbokning, telefonbokning 110:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 80:– /person

Välkommen med på en härlig dagskryssning över Ålands hav. Ombord på M/S Eckerö kan du njuta av god mat, shopping och förstås den fantastiska havsutsikten och friska luften. Båtresan med M/S Eckerö tar endast 2 timmar enkel väg.

Du kan boka din resa från Uppsala fram till 4 timmar innan båtavgång.

Buss från Uppsala

Båtavgång 10.00
Trafikeras alla dagar

Avgångsplats Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Uppsala Resecentrum/Stationsgatan hpl E7 08.00 16.25
Hjalmar Brantingsgatan 44-46 08.10 16.15
Gränby, Vaksalagatan hpl JCD 08.15 16.10
Jälla 08.18 16.07
Lindbacken 08.20 16.05
Busshållplats Rasbo Kyrka 08.25 16.00
Öster Edinge 08.35 15.50
Hallstavik Gottstavägen (rondell) 09.05 15.10
Häverödal (vid Bilisten) 09.10 15.05
Lindris vägskäl 09.15 15.00

Båtavgång 15.00
Trafikeras alla dagar

Avgångsplats Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Uppsala Resecentrum/Stationsgatan hpl E7 13.00 21.15
Hjalmar Brantingsgatan 44-46 13.10 21.05
Gränby, Vaksalagatan hpl JCD 13.15 21.00
Jälla 13.18 20.57
Lindbacken 13.20 20.55
Busshållplats Rasbo Kyrka 13.25 20.50
Öster Edinge 13.35 20.40
Hallstavik Gottstavägen (rondell) 14.05 20.10
Häverödal (vid Bilisten) 14.10 20.05
Lindris vägskäl 14.15 20.00

Båtavgång 20.00
Trafikeras torsdag–söndag

Avgångsplats Avgångstid * Hemma (Obs! cirkatider)
Uppsala Resecentrum/Stationsgatan hpl E7 18.00 11.15
Hjalmar Brantingsgatan 44-46 18.10 11.05
Gränby, Vaksalagatan hpl JCD 18.15 11.00
Jälla 18.18 10.58
Lindbacken 18.20 10.55
Busshållplats Rasbo Kyrka 18.25 10.50
Öster Edinge 18.35 10.40
Hallstavik Gottstavägen (rondell) 19.05 10.10
Häverödal (vid Bilisten) 19.10 10.05
Lindris vägskäl 19.15 10.00

Förhandsboka din buss- och båtresa för att vara garanterad plats på bussen. Kom till hållplatsen minst 10 minuter innan bussens avgångstid. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

  • På 20.00-turen stannar båten på Åland. Retur nästa dag.
img perfume malle

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
img rospiggen biff

Restaurang Rospiggen

Utsökta menyer med säsongens råvaror som grund och viner som noga valts ut för att lyfta varje rätt. Vår à la carterestaurang är…

Läs mer