M/S Eckerö trafikerar enligt ordinarie tidtabell. För aktuell information gällande resande under pandemin,klicka här.
img illustreradbuss vit

Bålsta/Sigtuna/Märsta Knivsta

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 110:– vid webbokning, telefonbokning 140:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 110:– /person

Som vi har längtat! Nu kan du igen åka med vår anslutningsbuss från Bålsta, så välkommen med på en härlig dagskryssning över Ålands hav. Ombord på M/S Eckerö kan du njuta av god mat, shopping och förstås den fantastiska havsutsikten och friska luften. Båtresan med M/S Eckerö tar endast 2 timmar enkel väg.

Bussen kan förhandsbokas fram till kl. 09.00 på avresedagen till båtavgång kl. 15.00 och senast kl. 20.00 dagen före avresa till båtens avgång kl. 10.00.

Buss från Bålsta

Båtavgång 10.00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Bålsta, Talltorpsskolan ons 06.50 17.35
Sigtuna busstorget (Prästgatan) ons 07.30 16.55
Märsta Station hpl G ons 07.40 16.45
Knivsta centrum, busstation ons 07.55 16.30
Knivsta bussterminal AR/E4 ons 08.00 16.25
Gunsta skolslinga ons 08.20 16.05
Länna skolslinga ons 08.30 15.55
Almunge skola ons 08.35 15.50
Knutby Kyrka ons 08.50 15.35
Burvik hpl Norrängevägen ons 08.55 15.30
Edsbro centrum ons 09.00 15.25
Skebobruk (intill Skebobruks Plåtslageri) ons 09.05 15.20

Båtavgång 15.00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Bålsta, Talltorpsskolan lör 11.50 22.35
Sigtuna busstorget (Prästgatan) lör 12.30 21.55
Märsta Station hpl G lör 12.40 21.45
Knivsta centrum, busstation lör 12.55 21.30
Knivsta bussterminal AR/E4 lör 13.00 21.25
Gunsta skolslinga lör 13.20 21.05
Länna skolslinga lör 13.30 20.55
Almunge skola lör 13.35 20.50
Knutby Kyrka lör 13.50 20.35
Burvik hpl Norrängevägen lör 13.55 20.30
Edsbro centrum lör 14.00 20.25
Skebobruk (intill Skebobruks Plåtslageri) lör 14.05 20.20

Tiderna är cirkatider beroende på trafikintensitet, väglag etc. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

img mseckero carte

Mat och dryck

Gott och vällagat av säsongens råvaror i en välkomnande miljö där du som gäst är viktigast.

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
img taxfree gerd kirsti

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer