Trafikuppehåll 7/1–20/1 2022 p.g.a. dockning. M/S Eckerö trafikerar enligt ordinarie tidtabell igen fr.o.m. 21/1 2022.Läs mer
Som följd av rådande pandemiläge publicerar vi den 18/1 information om hur anslutningsbussarna kommer att trafikera. Våra anslutningsbussar är därför inte bokningsbara i dagsläget.Läs mer
img illustreradbuss vit

Hofors/Sandviken/Gävle

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 100:– vid webbokning, telefonbokning 120:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 100:– /person

Njut av en skön dag på Ålands hav med milsvid havsutsikt. Till färjan åker du enkelt och bekvämt med någon av våra anslutningsbussar. Ombord på M/S Eckerö kan du njuta av god mat, shopping, underhållning och den friska havsluften. Båtresan med M/S Eckerö tar endast 2 timmar enkel väg.

Bussen kan förhandsbokas fram till kl. 09.00 på avresedagen till båtavgång kl. 15.00 och senast kl. 20.00 dagen före avresa till båtens avgång kl. 10.00.

Buss från Hofors/Sandviken/Gävle

Båtavgång 10.00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Hofors busstation lör 06.05 18.05
Storvik Gatuköket lör 06.20 17.50
Sandviken Resecentrum gate X lör 06.45 17.30
Valbo Motorvägen hpl D lör 06.55 17.10
Gävle Central hpl Y lör 07.15 17.00
Skutskär "Noris" Centralgatan 6 lör 07.30 16.40
Älvkarleby lör 07.40 16.35
Karlholmsbruk, Bilisten lör 07.45 16.30
Skärplinge vid torget lör 07.54 16.21
Tierp järnvägsstation lör 07.55 16.20
Örbyhus ICA lör 08.05 16.00
Österbybruk vid Folkets Hus lör 08.15 15.50

Båtavgång 10.00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Sandviken Resecentrum gate X mån-tor 06.45 17.30
Valbo Motorvägen hpl D mån-tor 06.55 17.10
Gävle Central hpl Y mån-tor 07.15 17.00
Tierp järnvägsstation mån-tor 07.55 16.20
Örbyhus ICA mån-tor 08.05 16.00
Österbybruk vid Folkets Hus mån-tor 08.15 15.50

Båtavgång 15.00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Sandviken Resecentrum gate X tis–lör 11.45 22.30
Valbo Motorvägen hpl D tis–lör 11.55 22.10
Gävle Central hpl Y tis–lör 12.15 22.00
Tierp järnvägsstation tis–lör 12.55 21.20
Örbyhus ICA tis–lör 13.05 21.00
Österbybruk vid Folkets Hus tis–lör 13.15 20.50

Bussresan måste förhandsbokas. Kom till hållplatsen som du har bokat minst 10 minuter innan bussens avgångstid. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

img mseckero carte

Mat och dryck

Börja resan med att äta riktigt gott i någon av våra restauranger ombord på M/S Eckerö. Menyerna ombord återspeglas alltid av…

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
img taxfree varm

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer