Helgen 24-26/9 kan det resa många hundar med oss pga. hundutställning på Åland.Läs mer
M/S Eckerö trafikerar enligt ordinarie tidtabell. För aktuell information gällande resande under pandemin,klicka här
img illustreradbuss vit

Hofors/Sandviken/Gävle

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 80:– vid webbokning, telefonbokning 110:– på telefon 0175-25800.
Webbpris buss + båt t/r 80:– /person

Nu kan du igen åka med vår anslutningsbuss från Hofors, så välkommen med på en härlig dagskryssning över Ålands hav. Ombord på M/S Eckerö kan du njuta av god mat, shopping och förstås den fantastiska havsutsikten och friska luften. Båtresan med M/S Eckerö tar endast 2 timmar enkel väg.

Dagskryssning till Åland med buss och båt t/r 110:- vid webbokning, telefonbokning 140:– på telefon 0175-25800

Bussen kan förhandsbokas fram till kl. 09.00 på avresedagen till båtavgång kl. 15.00 och senast kl. 20.00 dagen före avresa till båtens avgång kl. 10.00.

Buss från Hofors/Sandviken

Båtavgång 10:00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Hofors busstation fre–lör 06.20 18.05
Storvik Gatuköket fre–lör 06.35 17.50
Sandviken Resecentrum gate X fre–lör 07.00 17.30
Valbo Motorvägen hpl D fre–lör 07.10 17.10
Gävle Central hpl Y fre–lör 07.30 17.00
Skutskär Noris Centralgatan 6 fre–lör 07.50 16.40
Karlholmsbruk, Bilisten fre–lör 08.00 16.30
Skärplinge vid torget fre–lör 08.09 16.21
Tierp järnvägsstation fre–lör 08.10 16.20
Örbyhus ICA fre–lör 08.20 16.00
Österbybruk vid Folkets Hus fre–lör 08.30 15.50

Tiderna är cirkatider beroende på trafikintensitet, väglag etc. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

Båtavgång 10:00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Sandviken Resecentrum gate X mån-tor 07.00 17.30
Valbo Motorvägen hpl D mån-tor 07.10 17.10
Gävle Central hpl Y mån-tor 07.30 17.00
Tierp järnvägsstation mån-tor 08.10 16.20
Örbyhus ICA mån-tor 08.20 16.00
Österbybruk vid Folkets Hus mån-tor 08.30 15.50

Tiderna är cirkatider beroende på trafikintensitet, väglag etc. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

Båtavgång 15:00

Avgångsplats Veckodag Avgångstid Hemma (Obs! cirkatider)
Sandviken Resecentrum gate X tis–lör 12.00 22.30
Valbo Motorvägen hpl D tis–lör 12.10 22.10
Gävle Central hpl Y tis–lör 12.30 22.00
Tierp järnvägsstation tis–lör 13.10 21.20
Örbyhus ICA tis–lör 13.20 21.00
Österbybruk vid Folkets Hus tis–lör 13.30 20.50

Tiderna är cirkatider beroende på trafikintensitet, väglag etc. Vid ombordstigning på bussen uppger du bokningsnummer. Ditt boardingcard löser du sedan ut i terminalen i Grisslehamn.

img mseckero carte

Mat och dryck

Gott och vällagat av säsongens råvaror i en välkomnande miljö där du som gäst är viktigast.

Läs mer
img av-omtanke ny

Res tryggt och säkert med oss!

Vi vill att du skall kunna njuta av en trygg resa med oss och har vidtagit en mängd åtgärder för din och vår personals säkerhet.…

Läs mer
img taxfree gerd kirsti

Taxfree

Dofter, smycken, väskor, drycker och massor med godis hittar du i vår taxfreebutik. Missa inte våra specialerbjudanden på utvalda…

Läs mer